FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

Wybór technologii

W opisach projektów zamieszczanych w katalogach i na stronie internetowej Archetonu wymieniamy zastosowane w projektach technologie wiodące: wznoszenia ścian, układania stropów, konstruowania schodów oraz więźby dachu. Decydują one w największym stopniu o cechach użytkowych budynku, o tempie budowy i jej kosztach, a dalej - o możliwych technologiach pozwalających zamienić surową bryłę domu w wygodne mieszkanie.

Technologie wznoszenia ścian w projektach Archetonu

Najczęściej stosowaną w budownictwie jednorodzinnym technologią wznoszenia ścian jest tradycyjna technologia murowana. Polega ona na układaniu elementów (pustaków, cegieł, bloków, bloczków itp.) i łączeniu ich ze sobą różnego rodzaju zaprawami. Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonane są elementy, występują mury:
 • ceramiczne - technologia murowana - ceramika
  Ceramikę otrzymuje się z gliny rozrobionej z wodą, odpowiednio uformowanej, wysuszonej a ostatecznie wypalonej. Ceramiczne wyroby ceglarskie to: cegła pełna, kratówka, pustaki ścienne szczelinowe (np. typu Max) lub dodatkowo poryzowane (np. wyroby Porotherm). Ceramika budowlana jest materiałem optymalnie łączącym zalety wytrzymałości, ciepłochronności i względy zdrowotne we wznoszonych z niej konstrukcjach.
  Zobacz projekty domów w technologii murowana-ceramika

 • z gazobetonu - technologia murowana - beton komórkowy
  Gazobeton (suporex, beton lekki) powstaje z betonu spienionego przy użyciu gazu (najczęściej CO2). Dzięki temu ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną i jest lekki, ale jest stosunkowo kruchy (obie te cechy zależą od klasy gęstości określonego rodzaju gazobetonu). Szereg projektów powstało w pracowni Archetonu z bloczków gazobetonowych Ytong.
  Zobacz projekty domów w technologii murowana-beton komórkowy

 • silikatowe - technologia murowana - silikaty
  Silikaty otrzymywane są z mielonego palonego wapna, piasku o dużej zawartości krzemionki i wody. Wszystkie produkty wapienno-piaskowe składają się z tych samych minerałów, co naturalny piaskowiec. Silikaty mają znaczną gęstość przez co charakteryzuje je lepsza, niż inne materiały, wytrzymałość konstrukcyjna oraz zdolność akumulacji (gromadzenia) ciepła. Z bloków Silka Archeton zaprojektował m.in. domy energooszczędne w kolekcji EKO.
  Zobacz projekty domów w technologii murowana-silikaty

 • keramzytowe - technologia murowana - keramzyt
  Keramzyt jest lekkim kruszywem otrzymywanym przez wypalanie łatwo pęczniejących glin i iłów. Posiada wysoką izolacyjność cieplną, odporność na czynniki chemiczne i atmosferyczne oraz grzyby, szybko oddaje wilgoć. Materiały budowlane otrzymywane z keramzytu, choć klasyfikowane jako ceramiczne, nie zawierają składników zwiększających radiację naturalną. Dlatego zachowując zalety ceramiki są od nich zdrowsze. Wyroby keramzytowe reprezentują w ofercie Archetonu projekty z zastosowaniem produktów Optirock.
  Zobacz projekty domów w technologii murowana-keramzyt

Obecnie w Polsce coraz częściej budowane są ściany przy użyciu drewna, które może zostać wykorzystane do wzniesienia:
 • szkieletu ściany, skonstruowanego z gęsto rozstawionych słupków i belek o niewielkich przekrojach. Szkielet ten jest wznoszony element po elemencie na placu budowy – jest to szkielet drewniany
  Zobacz projekty domów w technologii lekkiego szkieletu drewnianego

 • szkieletu formowanego w gotowe przestrzenne elementy ścian w hali produkcyjnej i montowany następnie na budowie – jest to: prefabrykowany szkielet drewniany
  W obu przypadkach wypełnieniem szkieletu jest lekka izolacja termiczna. Po nałożeniu zewnętrznej warstwy styropianu elewację mogą tworzyć cienkowarstwowe powłoki tynkarskie lub cienki mur. Budynki szkieletowe są bardzo lekkie w porównaniu murowanymi, dlatego mogą być wznoszone na gruntach o słabej nośności. Dodatkową zaletą technologii prefabrykowanej jest uniezależnienie budowy od warunków atmosferycznych i bardzo szybkie tempo powstawania domu (nawet kilka tygodni od rozpoczęcia montażu na wcześniej przygotowanym fundamencie!).
  Zobacz projekty domów w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego

 • pełnej ściany drewnianej - jest to: konstrukcja bala drewnianego
  W ofercie Archetonu znaleźć można domy z bali drewnianych, zaprojektowane w bardziej dostępnej wersji – ściany ułożone są z tzw. półbali i dodatkowo ocieplone od wewnątrz. Cechą wyróżniającą technologię bala drewnianego jest (oprócz wszystkich zalet wynikających z użycia naturalnego, przyjaznego człowiekowi materiału) szczególny walor estetyczny wynikający z możliwości wyeksponowania urody drewna.
  Zobacz projekty domów w technologii bala drewnianego

Uwaga! Na życzenie Klienta można zmienić technologię dokonując adaptacji projektu.

Poradnik inwestora16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
25/11/2020WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom za miastem
Kto z nas nie marzy o własnym domu stanowiącym prywatny azyl i schronienie przed wielkomiejskim hałasem, rozgardiaszem i wszędobylskim smogiem? Swój dom to swój dom i mało które mieszkanie w b...
24/06/2020WYBÓR PROJEKTU DOMU
Kostka znowu w grze
W czasach pilnej potrzeby ochrony klimatu, dachy budynków coraz częściej pokrywa się roślinami odzyskując tym samym tereny zajęte pod budowę domów dla zieleni......
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal
Reklama
Hörmann

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
 1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
 2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
 3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
 5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
 6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.