FaceBook
infolinia 801 80 80 80
www.archeton.pl

Drukuj

strona główna > PORADNIK INWESTORA > Przed budową > ADAPTACJE PROJEKTÓW > Ze spiżarnią, czy bez?

Ze spiżarnią czy bez?

Spiżarnia jest wygodna i pożądana w każdym mieszkaniu, nie tylko w domu jednorodzinnym. Nie do końca jest tym samym, co komórka na domowe przetwory w piwnicy ale też coraz rzadziej zajmujemy się ich produkcją, a i podpiwniczenie domu, choćby tylko częściowe, jest kosztowne i nie zawsze możliwe (np. z powodu wysokiego poziomu wód gruntowych). Spiżarnia przy kuchni sprawdza się jako podręczne, chłodniejsze miejsce na produkty żywnościowe, dużą zamrażarkę, zapasy czy sprzęt i środki czystości.
Projekt domu Renata

Spiżarnię przy kuchni z dwoma ścianami zewnętrznymi ma podpiwniczona Renata. Spiżarnia wydziela jadalnię i stanowi oparcie dla aranżacji barku.

Położona przy ścianie zewnętrznej domu będzie naturalnie chłodniejsza, a jednocześnie stworzy bufor termiczny dla ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych (energooszczędnie!).Spiżarnia przysłoni rozgardiasz w kuchni w sytuacji, kiedy coraz chętniej otwieramy ją na salon i aranżujemy jako spójną stylistycznie część pokoju dziennego.
Projekt domu Heliodor

W Heliodorze spiżarnia jest schowkiem i tworzy zgrabne kulisy między roboczym blatem kuchennym, a najbardziej reprezentacyjną częścią salonu.

Mała spiżarnia, czy większa kuchnia?

Tam, gdzie powierzchnia kuchni nie przekracza 8-9m2 wielu inwestorów rezygnuje z przylegającej spiżarni zaproponowanej w projekcie gotowym. Likwiduje ściankę działową, aby zyskać więcej miejsca. Tak dzieje się często w przypadku popularnych projektów domów użytkowym poddaszem i z garażem nie tylko wielkości Heliodora ale i mniejszych, np. z rodziny Heleny, Zoji czy Atosa.
Projekt domu Axel Neo

W projekcie domu Axel Neo likwidacja spiżarni wyraźnie powiększyła kuchnię i pozwoliła znaleźć miejsce na stolik śniadaniowy, ale musiało zniknąć bezpośrednie połączenie z holem.

Decydując się na taką zmianę trzeba się dobrze zastanowić czy zysk na powierzchni da się dobrze wykorzystać funkcjonalnie i czy zrekompensuje on brak spiżarni. Jeśli zmieści się mały stolik śniadaniowy lub barek, którego wcześniej nie było, to taka adaptacja rzeczywiście może się okazać dla nas satysfakcjonująca. Samo powiększenie miejsca na szafki to zysk wątpliwy, bo nadal kuchnia pełnić będzie jedynie funkcje laboratorium do przygotowania posiłków, tyle tylko, że przez wydłużenie drogi przy blatach roboczych – mniej ergonomicznego i wygodnego. Może to być uciążliwe zwłaszcza przy układzie blatów w kształcie litery L i w sytuacji, gdy w kuchni pracuje tylko jedna osoba.
Projekt Domu Helena

W podobnej do Axla Helenie pokazujemy, jak po likwidacji spiżarni, zachować przejście hol-kuchnia i zyskać minibarek lub stolik śniadaniowy. Przy wentylacji grawitacyjnej zmiana aranżacji musi zakładać jak najmniejszą odległość kuchenki od komina (czerwona strzałka).

W projektach domów takich jak Skarbek Rex, Szafir, czy parterowe: Kordian i Klaudia kuchnia jest duża, a spiżarnia przy niej stanowi śluzę między sienią, wygodną do odłożenia zakupów, tuż przy przejściu z garażu. Rezygnacja z takiego przejścia oddaje więcej miejsca na półki w spiżarni ale wydłuża drogę do kuchni.
Projekt domu Skarbek Rex i domu Kordian
Spiżarnia jako śluza między holem a kuchnią. Więcej miejsca na półki to dłuższa droga do kuchni.

Najlepsze miejsce na spiżarnię

Rezygnacja ze spiżarni przy kuchni nie musi oznaczać rezygnacji z niej w ogóle. Ale gdzie znaleźć na nią nowe miejsce? Pamiętajmy, że spiżarnia najlepiej spełni swoją rolę w ochronie żywności przed zepsuciem, jeśli położona jest przy ścianie zewnętrznej domu i ma zapewnioną dobrą wentylację. Z tego powodu schowek pod schodami, zwłaszcza znajdującymi się w centrum planu, nie jest wymarzoną lokalizacją. Wentylacja jest problemem w sytuacji, kiedy pozostaniemy przy tej tradycyjnej – grawitacyjnej, a oddalimy się od trzonu komina więcej niż 2m. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w prostszy technicznie sposób umożliwia podłączenie kolejnego, dowolnie umiejscowionego pomieszczenia. Wątpliwe jednak, z punktu widzenia energooszczędności, i to w każdym z tych przypadków, jest chłodzenie wnętrza domu położoną centralnie spiżarnią.
Projekt domu Atos

Ciekawie rozwiązano spiżarnię w projekcie domu Atos.Jest przy kuchni, przy ścianie zewnętrznej, a przy tym wykorzystuje miejsce pod schodami. Jest przy tym naturalnie oświetlona.

Dziś chodzi przecież o zatrzymywanie ciepła, a nie o pozbywanie się go! Lepiej wykorzystać garderobę lub głęboką szafę przy sieni. Dyskusyjne w przechowywaniu żywności jest także bliskie sąsiedztwo garażu – pomieszczenia z oparami paliwa i zapachem spalin. Przejście między garażem i spiżarnią powinno być w takiej sytuacji doskonale przewietrzane.
Projekt domu Zoja Luxor G2

W Zoji Luxor G2W Zoji Luxor G2 inwestor przeniósł spiżarnię do sieni, rezygnując z części dużej łazienki. Kuchnia powiększyła się tworząc miejsce na minibarek przy zmienionym w kształcie przeszkleniu jadalni.

Poznaj nasze kolekcje domów:

Gotowe projekty domów ze spiżarnią: https://www.archeton.pl/gotowe-projekty-domow-ze-spizarka
Gotowe projekty domów z pomieszczeniem gospodarczym https://www.archeton.pl/gotowe-projekty-domow-z-pomieszczeniem-gospodarczym
Gotowe projekty domów z dużą kuchnią: https://www.archeton.pl/gotowe-projekty-domow-z-duza-kuchnia

Projekty domów z artykułu:

Renata: https://www.archeton.pl/projekt-domu-renata_bk_1533_opisogolny
Heliodor: https://www.archeton.pl/projekt-domu-heliodor_1290_opisogolny
Axel Neo: https://www.archeton.pl/projekt-domu-axelneo_1401_opisogolny
Helena: https://www.archeton.pl/projekt-domu-helena_1227_opisogolny
Skarbek Rex: https://www.archeton.pl/projekt-domu-skarbekrex_1434_opisogolny
Atos: https://www.archeton.pl/projekt-domu-atos_1609_opisogolny
Zoja Luxor G2: https://www.archeton.pl/projekt-domu-zojaluxorg2_1152_opisogolny

Zamów projekt
Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!
Porady i pomoc w wyborze, zmiany,adaptacja, warianty projektu.
12 295 05 86 | ddi@archeton.pl


Poradnik inwestora30/03/2021STOLARKA BUDOWLANA
Przyjemny klimat na poddaszu przez cały rok
Poddasze to zaciszna część budynku, w której możemy zorganizować sobie wygodną przestrzeń wypoczynku bądź spokojne miejsce pracy. Niezależnie od funkcji pomieszczeń na poddaszu, zawsze pot...
18/03/2021IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Jak wybrać właściwy kolor fasady?
Elewacja domu to coś więcej niż warstwa ochronna budynku. To także wizytówka mieszkańców, która wspólnie z projektem domu określa ich gust oraz stosunek do świata...
16/02/2021WYBÓR DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Budowa domu na wąskiej działce
Zaprojektowanie i budowa domu na wąskiej działce, tak aby był on funkcjonalny i estetyczny, jest zadaniem dość trudnym, wymagającym odpowiednich umiejętności. Jednak obecnie mały metraż dzia...
11/01/2021WYBÓR PROJEKTU DOMU
Dom parterowy - zalety i wady
Dom parterowy, parterówka, projekty domów, projekt domu, projekty domow, projekt dom, budowa domu, dom a wąską działkę, dom tani w budowie...
Reklama
VELUX
Reklama
Solbet
Reklama
JAWAR
Reklama
FAKRO
Reklama
Gór-stal

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
ZGODNIE Z RODO – OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

Szanowni Państwo, Szanowny kliencie
zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, że administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, jak będą wykorzystywane Wasze dane osobowe, jest ARCHETON Sp. z o.o. z siedzibą ul. Cystersów 9, 31-553 Kraków reprezentowana przez Zarząd.

Wasze dane osobowe będą przetwarzane przez nas w celu realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę.

Informujemy, że:
  1. Macie prawo do żądania od administratora dostępu do Waszych danych osobowych, wizerunkowych i głosowych ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
  2. Dane osobowe będą przechowywane przez okres wynikający z przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
  3. Macie prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  4. Podanie danych osobowych jest warunkiem realizacji usług świadczonych przez naszą jednostkę, określonych w przepisach prawa.
  5. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości świadczenia usługi, o którą się Państwo staracie.
  6. Podstawę prawną przetwarzania Waszych danych stanowi art. 6 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1), tzn. dane będą przetwarzane na podstawie Waszej zgody lub na podstawie przepisów prawa.
Dane kontaktowe administratora danych osobowych: e-mail: ado@archeton.pl.