infolinia 801 80 80 80
www.archeton.plZgłoszenie budowy domu - już od wakacji 2015r.

Zgłoszenie budowy domów
Z początkiem wakacji 2015 roku wchodzi w życie zmiana prawa budowlanego, przewidująca możliwość zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego zamiast składania wniosku o pozwolenie. Zgłoszenie dotyczyć będzie budowy wolno stojącego budynku jednorodzinnego, którego obszar oddziaływania mieści się w całości na działce.
Strefę oddziaływania w przypadku domu jednorodzinnego, o wyłącznie mieszkalnej funkcji, określają wymagane przepisami odległości budynku od granicy. Ustali to w projekcie budowlanym jego autor decydując tym samym, czy procedura administracyjna zaangażuje tylko inwestora, czy także właścicieli sąsiednich posesji.
W tym drugim przypadku, tj. w warunkach nietypowych, trudniejszych lokalizacji czy inwestycji, potrzebne będzie nadal pozwolenie na budowę, aby zabezpieczyć ochronę interesów innych osób. W obu przypadkach wymagane będzie dołączenie projektu budowlanego, ale wśród innych obowiązkowych załączników nie ma oświadczeń dysponentów energii, wody, gazu, odbiorcy ścieków, a także zarządcy drogi dojazdowej.
Zgłoszenie budowy nakłada szczególną odpowiedzialność na autora projektu budowlanego. Jeżeli nieprawidłowo określi obszar oddziaływania budynku, organ administracyjny może, w terminie do 30 dni od doręczenia zgłoszenia, wnieść sprzeciw, co spowoduje wznowienie procedury - wtedy już w toku ubiegania się o pozwolenie na budowę.
Sprzeciw do zgłoszenia może być także wniesiony jeśli inwestor nie uzupełni brakujących, w ocenie urzędu, dokumentów. Zgłoszenie budowy jest ważne przez 3 lata od podanego w nim terminu rozpoczęcia robót budowlanych.
Publikacja 15.06.2015

Poradnik inwestora11/10/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
HH easy - pakiet płytek
Od zarania dziejów człowiek zmieniał otaczającą go przestrzeń zaznaczając swoją indywidualność i pomysłowość. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom oraz w myśl zasady, że budowanie powi...
02/10/2017ADAPTACJE PROJEKTÓW
ZE SPIŻARNIĄ, CZY BEZ?
...
01/09/2017MATERIAŁY BUDOWLANE
HH easy – pakiet płytek z betonu komórkowego
Ostatnim krokiem przed wprowadzeniem się do wymarzonego domu czy mieszkania jest etap jego wykończenia. Planujemy wówczas rozkład i kształt pomieszczeń, umiejscowienie elementów łazienki, kuch...
25/08/2017IZOLACJE I ELEWACJE BUDYNKU
Termo Organika nr 1 wśród producentów materiałów izolacyjnych
Największy producent styropianu w Polsce oraz kompletnego systemu ociepleń otrzymał „Złoty Laur Konsumenta 2017” w kategorii „Materiały termoizolacyjne” w ogólnopolskim plebiscycie Laur ...
Reklama
Convector
Reklama
Fakro
Reklama
Purmo
Reklama
Awilux
Reklama
Solbet
Reklama
Viessmann
Reklama